Perambur, Chennai, Tamil Nadu
GST No. 33AJVPG6081D1Z5
Call 08047630719 76% Response Rate
Send Enquiry
We are the foremost trader and supplier of VRF System. Offered range is manufactured by vendors using quality approved components with the aid of pioneering technology.
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Capacity | 4 HP |
| Inverter Technology | Yes |
| Brand | Blue Star |
| Star Rating | 5 Star |
| Size | Standard |
| Country of Origin | Made in India |
| Motor | 6 - 100 HP |
| Voltage | 220-340 V |
Our company has achieved widespread recognition in offering Blue Star VRF System to the clients. This product is precisely manufactured by vendors using quality assured components and advanced technology in adherence with set industry norms. Blue Star VRF System is thoroughly tested by quality experts against varied parameters in order to deliver a flaw-free range at clients end.
Features:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Capacity | 4 HP |
| Inverter Technology | Yes |
| Brand | Hitachi |
| Color | White |
| Operating Voltage | 220-480 V |
| Star Rating | 5 Star |
| Country of Origin | Made in India |
| Motor | 6 - 100 HP |
| Material | Cast Iron |
Our company has been acknowledged in offering Hitachi VRF System to the clients. This product is manufactured utilizing the high grade components and ultra-modern technology in tune with set industry standards at vendors'' end. Hitachi VRF System is widely appreciated by clients for easy installation and excellent performance.
Features:
View Complete details
| Capacity | 0.4 HP |
| Inverter Technology | Yes |
| Color | White |
| Operating Voltage | 220 V |
| Star Rating | 5 Star |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase |
View Complete details
| Capacity | 6 - 100 HP |
| Star Rating | 5 Star |
| Air Direction Control | Yes |
| Auto Fan Speed | No |
| Application | Industrial |
| Brand | Carrier |
| Sound Level | Normal |
| Dimension | Variable |
Carrier proudly introduces the X-Power VRF system with a flexible design to suit in a variety of applications.
Features
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Capacity | 4 HP |
| Inverter Technology | Yes |
| Brand | Blue Star |
| Star Rating | 5 Star |
| Phase | Three Phase |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 220-420 V |
| Frequency | 50-60 Hz |
Our company has gained immense accolades in the field of offering Carrier VRF System to the clients. This product is accurately designed by vendor’s professionals making use of quality assured material along with advance technology. Carrier VRF System is widely demanded in residential, commercial and industrial sectors due to energy efficient nature and low maintenance cost.
Features:
View Complete details
| Area to be Covered | 120 qft |
| Capacity | 6 - 100 HP |
| Operating Voltage | Fixed |
| Sound Level | Normal |
| Brand | Voltas |
| Current | Variable |
| Power Source | Direct |
| Temperature | Variable |
View Complete details
| Area to be Covered | Variable |
| Capacity | 6 - 100 HP |
| Application | industrial |
| Sound Level | Normal |
| Brand | Daikin |
| Power Source | Direct |
| Series | Multi |
| Temperature | High |
View Complete details
| Capacity | 4 HP |
| Inverter Technology | Yes |
| Color | white |
| Power | 1 kw |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Capacity | 4 HP |
| Color | white |
| Star Rating | 5 Star |
| Country of Origin | Made in India |
| brand | Hitachi |
Our company has been acknowledged in offering Hitachi VRF System to the clients. This product is manufactured utilizing the high grade components and ultra-modern technology in tune with set industry standards at vendors' end. Hitachi VRF System is widely appreciated by clients for easy installation and excellent performance.
Features:
View Complete details
| Capacity | 4 HP |
| Inverter Technology | Yes |
| Star Rating | 5 Star |
| Country of Origin | Made in India |
| brand | Hitachi |
Our company has been acknowledged in offering Hitachi VRF System to the clients. This product is manufactured utilizing the high grade components and ultra-modern technology in tune with set industry standards at vendors' end. Hitachi VRF System is widely appreciated by clients for easy installation and excellent performance.
Features:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Hp
| Area to be Covered | Based on the application |
| Capacity | High |
| Application | Industrial |
| Usage | Industrial Use |
| Sound Level | Normal |
| Brand | Daikin |
Our company has earned accolades in offering VRV System to the clients. This product is well known for superior attributes like quick and easy installation, maintenance, space saving and so on. VRV System is dimensionally accurate in nature and is offered in well-defined time frame. Offered range is fine in quality and finds usage in different industries.
Features:
View Complete details
| Capacity | 20 HP |
| Star Rating | 5 Star |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details