Perambur, Chennai, Tamil Nadu
GST No. 33AJVPG6081D1Z5
Call 08047630719 76% Response Rate
Send Enquiry
We are the leading trader and supplier of Air Conditioner. Offered range is manufactured by making use of high grade components and innovative technology under the proper supervision of vendor's experts.
Product Brochure
| Capacity | 1 Ton |
| I Deal In | New Only |
| Frequency | 50 Hz |
| Usage/Application | Office |
| Material | Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 220 V |
| Phase | Single Phase |
View Complete details
Product Brochure
| Capacity (TR) | 0.75 TR |
| Usage/Application | Office Use |
| Material | MS |
| Star Rating | 5 Star |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Usage/Application | Residential Use |
| Material | MS |
| Color | White |
| Frequency | 50 Hz |
| Packaging Type | Box |
| Phase | Single Phase |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Duct Material | Galvanized Steel |
| Ducting Type | Rigid Ducting |
| service type | GI Ducting Fabrication Service |
| service duration | 1 week |
| service mode | onsite |
View Complete details
Product Brochure
| Capacity | 1.5 TR |
| Star Rating | 5 Star |
| I Deal In | New Only |
| Material | Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Usage | Industrial Use, Office Use, Residential Use |
| Brand | Voltas, Bluestar, Hitachi |
| Air Swing | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Type | Floor Standing |
| Sound Level | Normal |
View Complete details
Product Brochure
| Weight | 50-100 ton |
| Brand | Blue Star |
| Applications | Commercially |
| Color | White, Grey, etc. |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
Our company is widely appreciated in offering Commercial Air Conditioner to the clients. This product is manufactured with utmost care by vendors’ deft professionals using superior quality components and advanced technology keeping in mind industry norms. Commercial Air Conditioner is widely used for providing conditioned air in an area to maintain thermal comfort.
Features:
View Complete details
| Capacity | 5.5 TR |
| Brand | Voltas |
| Star Rating | 5 Star |
| Usage/Application | Commercial Building |
| Wired Controller | No |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
View Complete details
View Complete details
View Complete details
View Complete details
| Casing Material | Mild Steel |
| Brand | ANY |
| Color | White |
| Coil Tubes | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
Our company has gained immense accolades in the field of offering Air Cooled Condensing Unit to the clients. This product is manufactured by deft vendors by making use of premium quality raw material and advanced technology. Air Cooled Condensing Unit is demanded by valuable clients owing to dimensional accuracy and simple installation.
Features:
View Complete details
| Material | Stainless Steel |
| Voltage | 220V |
| Color | White |
| Star Rating | 5 STAR |
| I Deal In | New Only |
| Installation Provided | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details