Perambur, Chennai, Tamil Nadu
GST No. 33AJVPG6081D1Z5
Call 08047630719 76% Response Rate
Send Enquiry
We are the appreciating trader and supplier of Industrial Chiller. Offered range can be availed at most economical price.
Product Brochure
| Material | Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | blue star |
| condition | new |
| phase | three |
| voltage | 220-240V |
Our company is the foremost in offering Water Cooled Screw Chiller to the clients. This product is extensively used in various industries and demanded by the respected clients across the nation. Water Cooled Screw Chiller is designed and manufactured by vendors using high quality material and latest technology in compliance with industry defined standards.
Features:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Material | Stainless Steel |
| Capacity | 3TR |
| Brand | Blue Star |
| I Deal In | New Only |
| Phase | Three Phase |
| Voltage | 220-240 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Industrial Use, Residential Use |
Our company is the foremost in offering Water Cooled Screw Chiller to the clients. This product is extensively used in various industries and demanded by the respected clients across the nation. Water Cooled Screw Chiller is designed and manufactured by vendors using high quality material and latest technology in compliance with industry defined standards.
Features:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Material | Aluminium |
| Capacity | 3TR |
| Brand | Blue Star |
| Power Supply | 32-40 kW |
| Frequency Hz | 50 Hz |
| I Deal In | New Only |
| Phase | Three Phase |
| Voltage | 220-240 V |
| Country of Origin | Made in India |
Our company is offering Blue Star Chiller to the clients. This product is designed at vendors’ end keeping in mind the latest market developments using quality assured components and innovative techniques in line with set international quality norms. Blue Star Chiller is available at most affordable rates to the valuable customers.
Features:
View Complete details
Product Brochure
| Brand | Blue star |
| Body Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial/Commercial |
| Power Source | Electric |
| Dimensions | Variable |
| Noise | Normal |
Our company excels in offering Blue Star Air Cooled Chiller to the clients. Offered range is widely recommended for excellent quality. This product is duly checked on various quality parameters under the supervision of the skilled professionals. Blue Star Air Cooled Chiller is manufactured using quality assured material and advanced technology at our vendor’s end.
Features:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Capacity | 3TR |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Blue Star |
| Usage/Application | Industrial |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Frequency Hz | 50 Hz |
| I Deal In | New Only |
| Phase | Three Phase |
| Voltage | 220-240 V |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Type | Fully Automatic |
| Phase | Two Phase, Three Phase |
| Material | Plastic |
| Brand | Blue Star |
| Condition | New |
| Size | Medium, Regular, Large |
View Complete details
| Material | mild steel |
| Surface Treatment | Polished |
| Input Voltage | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Phase | Single Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand | Daikin |
| Usage | Industrial |
View Complete details
| Brand | Carrier |
| Material | Mild Steel |
| Temperature | Based on the Application |
| Power Source | Electric |
| Usage/Application | Industrial/Commercial |
| Noise | Normal |
Our company has created niche in the field of offering Water Cooled Reciprocating Chiller to the clients. This product is manufactured using quality assured components and advanced technology by vendor's experienced professionals. Water Cooled Reciprocating Chiller is used in industrial applications such as brine cooling, ice thermal storage and heat pump applications.
Features:
View Complete details
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| condition | new |
| noise | normal |
Our company has created niche in the field of offering Water Cooled Reciprocating Chiller to the clients. This product is manufactured using quality assured components and advanced technology by vendor's experienced professionals. Water Cooled Reciprocating Chiller is used in industrial applications such as brine cooling, ice thermal storage and heat pump applications.
Features:
View Complete details